«Голка Кощія для Росії – це Крим»: економіст пояснив, як війна виснажує економіку рф
23 Червня 09:48
YOUTUBE
Поки російська влада продовжує демонструвати впевненість у стійкості своєї економіки, всередині країни дедалі помітнішими стають наслідки затяжної війни – дефіцит ресурсів, падіння інвестицій і ручне управління економічними процесами. В ефірі YouTube-каналу «Комерсант Український» економіст Андрій Новак пояснив, чому саме Крим став для росії тією самою «голкою Кощія» та як війна поступово виснажує економічний фундамент країни-агресора.
Одним із найбільш відчутних сигналів цих змін, за словами економіста, вже став дефіцит пального – проблема, яка дедалі сильніше впливає на повсякденне життя всередині самої росії.
«Уявіть собі, як їм зараз забезпечувати тимчасово окуповану територію України, Крим, коли в самій росії дефіцит пального», – зауважив Новак.
Економіст провів паралель із російською народною казкою про Кощія Безсмертного, чия смерть була прихована в голці.
«Голка Кощія для росії – це саме Крим. Те, чим вони пишалися, коли починали агресію проти України, оці всі ілюзії про “родную гавань” – саме ця голка Кощія, Крим, вже починає ламатися. Тобто цьому самому Кощію, а саме – російській федерації, вже залишилось дуже не довго», – заявив він.
Дивіться нас у YouTube: важливі теми – без цензури
За словами Новака, влада росії фактично перейшла на «ручне військове управління» – підприємствам у наказному порядку вказують, куди спрямовувати кошти, а керівникам компаній встановлюють плани з мобілізації певного відсотка співробітників.
«путін наказує: давайте мені гроші, олігархи, на війну, ще трошки — і ми переможемо. І так само наказним порядком державним підприємствам кажуть, куди спрямовувати ресурси. А ще є наказний план мобілізованих з кожного підприємства – певний відсоток чоловічого складу з кожного підприємства», – розповів економіст.
Наслідок такого підходу – різке падіння капіталовкладень, яке фіксує навіть офіційна, не засекречена статистика.
«Це означає, що мова про розвиток вже не йде. Вже навіть є проблеми з елементарним оновленням того, що є. Не кажучи вже про модернізацію», – підкреслив Новак.
Коли реальність стає надто складною для пояснення, Кремль вдається до евфемізмів – як в економіці, так і у військовій сфері, зауважив економіст. путін називає падіння економіки «свідомим охолодженням», хоча, за словами Новака, насправді мова йде про звичайний спад – просто без чесного визнання цього факту.
«З професійної точки зору це просто, м’яко кажучи, дуже смішно. А з пропагандистської – вони шукають, як пояснити свої провали. Так само, як вони пояснюють і військові невдачі: тричі “беруть” Куп’янськ, який вже давно взяли, лякають “Орешником” чи чимось іншим. Те саме роблять в економіці – шукають формулювання: “негативне зростання”, “охолодження економіки”, погодні умови – пам’ятаєте, коли путін казав, що весна не така, як весна, а літо не таке, як літо», – резюмував економіст.
Читайте нас в Telegram: важливі теми – без цензури