ТСК передасть НАБУ матеріали щодо премій Коболєва: справа на 612 млн грн досі без вироку

24 Червня 17:40

Народний депутат, голова Тимчасової слідчої комісії Верховної Ради з питань ціноутворення в енергетиці Олексій Кучеренко звернувся до НАБУ та САП із закликом використати напрацювання ТСК у кримінальному провадженні щодо колишнього голови НАК «Нафтогаз України» Андрія Коболєва. Про це депутат повідомив у Facebook, ​ інформує «Комерсант Український».

За словами Кучеренка, понад три роки тому антикорупційні органи повідомили Коболєву про підозру у справі щодо отримання премій після Стокгольмського арбітражу, однак досі вона не отримала остаточного судового рішення.

«Як відомо – більше трьох років тому НАБУ та САП вручили колишньому очільнику “Нафтогазу” Андрію Коболєву підозру стосовно незаконного отримання з рахунків держкомпанії астрономічної премії в 612 млн грн. На жаль поки що цю справу не доведено до логічного завершення, тому вважаю за потрібне ознайомити слідчих НАБУ з дослідженнями цієї скандальної оборудки, проведеними та затвердженими ТСК з ціноутворення в енергетиці, яку я очолював у 2025 році», – заявив депутат.

Кучеренко також повідомив, що через блокування затвердження звіту комісії у парламенті вирішив окремо направити відповідні матеріали до правоохоронних органів.

«Оскільки остаточне затвердження звіту блокується у Верховній Раді, вирішив офіційно звернутися із депутатським зверненням до НАБУ/САП для посилення їх позиції в суді», – зазначив він.

Окремо парламентар звернувся до нового керівництва НАК «Нафтогаз України» із закликом зайняти активну позицію щодо повернення коштів компанії.

«Одночасно звертаюся до керівництва “Нафтогазу” з проханням зайняти принципову позицію в цьому питанні та зробити все можливе для повернення незаконно виведених з “Нафтогазу” грошей», – написав Кучеренко.

«Класичне та цинічне пограбування українських споживачів»

У дописі депутат детально виклав висновки ТСК щодо системи винагород керівництва НАК у період, коли компанію очолював Андрій Коболєв.

За словами Кучеренка, контракт, затверджений Міністерством економіки у 2016 році, передбачав максимальний посадовий оклад у розмірі 1,04 млн грн на місяць та премію до 100% окладу.

«При такому максимальному окладі – жодних інших надбавок чи бонусів. Тобто максимум на рік – 24,9 млн грн. А тепер подивіться, скільки він реально отримував від компанії щороку: 2016 – 19 млн грн, 2017 – 47,1 млн грн, 2018 – 286,5 млн грн, 2019 – 21,2 млн грн, 2021 – 338,6 млн грн. І куди ж дивилася так звана “незалежна” Наглядова рада?» – заявив депутат.

На його думку, результати роботи комісії свідчать про зловживання під час нарахування премій.

«Скажу відверто: це класичне та цинічне пограбування українських споживачів», – наголосив Кучеренко.

Претензії до премій за Стокгольмський арбітраж

Окремо голова ТСК поставив під сумнів обґрунтованість премій, виплачених після рішень Стокгольмського арбітражу.

Читайте нас в Telegram: важливі теми – без цензури

Він стверджує, що у 2017 році наглядова рада достроково виплатила Коболєву премію за проміжний результат арбітражного спору щодо контракту купівлі-продажу газу.

«У серпні 2017 року Наглядова рада “авансом” виписує Коболєву 12,4 млн грн премії за першу перемогу в Стокгольмі щодо купівлі-продажу газу. Але коли у грудні прийшло остаточне рішення трибуналу, виявилося, що “Нафтогаз” за цим контрактом отримав 44,5 млрд грн збитків», – написав депутат.

Щодо премії за транзитний арбітраж, Кучеренко заявляє, що її розрахунок був проведений без урахування зустрічних вимог сторін.

«Суд провів залік зустрічних вимог. Від виграшу за транзит (+4,67 млрд доларів) відняли програш за купівлю газу (-2,11 млрд доларів). Реальний чистий результат для України становив 2,56 млрд доларів, але премії вони, безумовно, нарахували собі від базових 4,67 млрд», – стверджує він.

«Нафтогаз» ще не отримав коштів від «Газпрому»

За словами депутата, на момент виплати значної частини премій компанія ще не отримала коштів за рішенням арбітражу.

«І “вишенька на торті”: на момент виплати цих сотень мільйонів “Нафтогаз” ще не отримав жодної копійки грошей від “Газпрому”. Звідки ж тоді брали ці сотні мільйонів на премії “ефективному менеджеру”? Правильно – з поточної діяльності компанії. Тобто з платіжок українських споживачів, з кожної вашої гривні», – заявив Кучеренко.

За його оцінкою, загальна сума премій, пов’язаних зі Стокгольмським арбітражем, становила 612,1 млн грн.

«612 106 233 гривні – загальна сума премій, які тричі виписав собі потужний керівник державної компанії за Стокгольмський арбітраж», – зазначив депутат.

Дивіться нас у YouTube: важливі теми – без цензури

На завершення Кучеренко висловив сподівання, що матеріали ТСК будуть використані під час подальшого розслідування.

«Це відверте службове зловживання та корупція з ознаками шахрайства під прикриттям некомпетентної Наглядової ради. Матеріали є, цифри зафіксовані. Сподіваюся на належне розслідування обставин правоохоронними органами», – підсумував він.

Наразі ані Андрій Коболєв, ані представники сторони захисту публічно не коментували нове звернення депутата.

Як писав «Комерсант Український», НАБУ підозрює Коболєва у заволодінні у 2018 році понад 229 млн грн. Його дії кваліфікували за ч. 5 ст. 191 КК України (Привласнення, розтрата майна або заволодіння ним шляхом зловживання службовим становищем).

Читають зараз