Російська економіка увійшла у фазу структурного виснаження – Новак
22 Червня 18:52
YouTube
Російська економіка не просто переживає тимчасові труднощі – вона втрачає свою структурну основу, на якій трималася десятиліттями. Про це в ефірі YouTube-каналу «Комерсант Український» розповів економіст Андрій Новак, аналізуючи дослідження Інституту світової економіки в Кілі та Стокгольмського інституту перехідної економіки.
За словами економіста, важливо розрізняти звичайну рецесію і структурне виснаження. Рецесія – це коли економіка циклічно сповільнюється, але зберігає свою технологічність, експортну спроможність і актуальність продукції на світовому ринку.
«У випадку з російською економікою мова саме про структурне виснаження, тобто вона втрачає свої структурні елементи. Якщо раніше вони ще щось виробляли, експортували, то зараз все менше виробляють навіть тої ж нафти і газу. А це – їх основний товар. Вони втрачають саму базу, на якій колись стояла й трималася їхня економіка», – пояснив Новак.
Руйнується ця база одразу з двох напрямків – завдяки ефективним ударам українських збройних сил по нафтогазовій інфраструктурі та через міжнародні санкції, які серйозно обмежили можливості росії продавати нафту і газ на світовому ринку. На думку економіста, вийти з цього стану Москва вже не зможе: Європа, яка раніше забирала дві третини всього російського енергетичного експорту, до кінця 2027 року повністю відмовиться від будь-яких постачань – морських чи трубопровідних.
Паралельно вичерпуються і фінансові резерви держави. У росії існувало два резервні фонди — Резервний фонд і Фонд національного добробуту. Перший повністю спорожнів ще у 2023 році. Другий, за словами Новака, теж практично вичерпаний.
«Залишилось, за різними оцінками, від 2,5 до 3 трильйонів рублів. Це дуже мало. Тільки за перший квартал цього року дефіцит федерального бюджету Росії вже становив 6 трильйонів – тобто вдвічі більше за всі залишки фонду. А ще є дефіцит регіональних бюджетів – додатково 3,5 трильйона», – підрахував економіст.
Якщо скласти все разом – дефіцит федерального і місцевих бюджетів, заборгованість компаній та банківські зобов’язання – залишків фонду не вистачить покрити навіть одну із статтей боргів, наголосив Новак. За його оцінкою, левова частка коштів обох фондів пішла саме на фінансування війни проти України – витрати на оборону вже перевищують 50% російського бюджету.
Дивіться нас у YouTube: важливі теми – без цензури
Окрему загрозу для Кремля становить нестача робочої сили – і вона, за словами економіста, небезпечніша за брак грошей.
«Гроші, умовно кажучи: ви домовились з кимось за кредит, гроші прийшли. Але їх немає, як кажуть, ким освоїти. Немає працівників», – пояснив він.
Під час першої хвилі мобілізації з росії виїхало від 2 до 2,5 мільйона чоловіків працездатного віку. До цього додаються прямі бойові втрати – за міжнародними оцінками, 1,4 мільйона вбитих і поранених, причому загиблих серед них більше. Наслідок – частина російських підприємств вже перейшла на чотириденний, а подекуди навіть на триденний робочий тиждень через кадровий голод.
На завершення розмови Новак назвав подію, яка стане остаточним сигналом краху.
«Це буде дуже серйозний провал курсу російського рубля – далеко за 100 рублів за долар. Зараз вони штучно тримають цей курс, бо це один з останніх аргументів, яким можна пояснити людям, що “у нас все хорошо”. Але коли рубль знеціниться різко й серйозно – це вже сигнал того, що всі процеси стали незворотними, і російську економіку чекає повний кінець», – підсумував економіст, провівши паралель із крахом економіки СРСР.
За словами Новака, Російську державу повністю чекає доля Радянського Союзу. Це буде розпад СССР-2.
Читайте нас в Telegram: важливі теми – без цензури